Altán v zahradě

Chata, pracovna, dětské studio, či v budoucnu altán – to jsou mnohá využití dřevěného domečku, který jsem postavil v dolní části naší zahrady. Altán vznikl jako prozatimní rodinné útočiště v zahradě, na jejímž druhém konci probíhají stavební úpravy starého domu. Můžeme tedy v klidu pobývat uprostřed zahrady, kultivovat ji a sžívat se postupně s místem, na kterém budeme jednou bydlet.
Při stavbě altánu jsem se snažil zrecyklovat / uplatnit některé již použité prvky, například stará velkoformátová okna, střešní okna, konstrukční hranoly, fasádní obložení 2 zadních stěn a staré cihly pro venkovní dlažbu. Ostatní materiály jsou nově zakoupené, nářadí použito všechno co mám pro práci se dřevem: tedy pily všecho druhu i ruční! Hoblíky, kladiva, vrtačky a spousta různých šroubů. Na realizaci jsem pracoval nejvíce s tátou, na závěr mi pomohl kamarád Michal.
Věřím, že spojení starého a nového, byl pro tuto úlohu zahradního domku přiměřený a adekvátní i když celková pracnost v některých detailech byla enormní. Pracoval jsem s tím, že se jedná o objekt pro prozatimní přebývání, proto jsem chtěl zvýraznit chtěné spojení s okolní přírodou, tedy pro exteriér použít dřevěné polopropustné rošty pro část na uskladnění zahradního nářadí, dále zvýraznit horizontalitu venkovní fasády. Z interiéru např. vymalovat hrany okenních křídel na svítivou žlutozelenou barvu pro větší vnímání zahrady za okny.

*2011